Tarnów tak nas zauroczył, że postanowiliśmy na jeden dzień odstawić w kąt sakwy i zregenerować nasze siły zwiedzając to przepiękne miasto. Tak czy inaczej zrobiliśmy 25 kilometrów, w tym sporo podjazdów pod górę. Dzięki temu w jeden dzień zdołaliśmy zobaczyć to, co przewodniki po mieście polecają na trzydniową wycieczkę. Tarnów polecamy każdemu, kto kocha klimat Krakowa, ze względu na przepiękną starówkę i renesansowe oraz gotyckie zabytki, a także każdemu, kto uwielbia Wiedeń, ponieważ nie brakuje tu architektury secesyjnej. Naszym zdaniem warto zrobić sobie przedłużony, 4-dniowy weekend, podczas którego 2 dni poświęcicie na Tarnów, 1 na Zalipie i 1 na kopalnię soli w Bochni. A teraz skupmy się na Tarnowie. Przedstawiamy Wam nasze pomysły na to, co można robić w tym przepięknym małopolskim mieście i dlaczego warto je zobaczyć:
1. Poczujcie klimat Starego Miasta. Stare Miasto w Tarnowie bardzo przypomina to krakowskie, ale bez tłumów turystów i wywindowanych ponad wszelką miarę cen. Przejdźcie się uroczymi zaułkami i brukowanymi uliczkami, zajrzyjcie na tył kolorowych budynków, gdzie na sznurach suszy się pranie i zrelaksujcie się w jednej z restauracji lub kawiarni ulokowanych na Rynku.
2. Zwiedźcie XIV-wieczną katedrę. Katedra i teren wokół niej to jeden z najpiękniejszych tarnowskich zabytków. Została zbudowana w stylu gotyckim, a następnie poddana renowacji, w wyniku której nadano jej obecny, neogotycki wygląd. Uliczki dookoła katedry obfitują w małe skarby ukryte wewnątrz murów i klimatyczne lampy uliczne. Idealne miejsce do robienia zdjęć!
3. Pospacerujcie szlakiem architektury drewnianej. W Tarnowie możecie zobaczyć aż trzy drewniane kościółki, z których najpiękniejszy jest chyba Kościół Matki Bożej Szkaplerznej. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Tarnowie, przyjmuje się, że został zbudowany w XV wieku. Cudnie położony wśród kasztanowców. Piękny jest również kościół św. Marcina na wzgórzu oraz kościół św. Trójcy.
4. Zobaczcie panoramę miasta ze wzgórza św. Marcina. Wejście na wzgórze wymaga pewnej kondycji – w końcu to tu zaczynają się Karpaty. Jednak widoki z góry, np. z ruin zamku Tarnowskich, rekompensują wszystko. Tarnów widziany z tego miejsca to przede wszystkim zielone miasto. Wzgórze jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców miasta. Piją tu piwo, czytają książki, rozmawiają, bawią się ze zwierzętami. Na wzgórzu jest też zlokalizowany kościół św. Marcina. Jeśli przyjedziecie tu rowerami, gwarantujemy ekstremalne emocje przy zjeździe w dół!
5. Odkryjcie historię tarnowskich Żydów. Przed wojną Żydzi stanowili 45% populacji miasta. Wszyscy wiemy, co się z nimi stało. Jednym z miejsc masowej egzekucji tarnowskich Żydów był cmentarz żydowski, który istniał tu od XVI wieku. Można się po nim przespacerować i podziwiać doskonale zachowane tablice z inskrypcjami w języku hebrajskim, jidysz, polskim i niemieckim. Tarnów to także jedyne miasto w Polsce, w którym wiceburmistrzem był członek żydowskiej społeczności – Eliasz Goldhammer. Jedna z tarnowskich ulic została nazwana na jego cześć.
6. Skosztujcie lokalnych przysmaków. Nazwa Tarnowa pochodzi od tarniny, czyli krzewów, które kiedyś porastały wzgórze świętego Marcina. Z owoców z tych krzewów robiono nalewkę tarninówkę, a także napary. Do tej pory możecie ich skosztować w większości tradycyjnych restauracji w mieście. Polecamy także tutejszy placek po husarsku z kawałkami kurczaka, marchewką, groszkiem i cebulką.
7. Odpocznijcie w Parku Strzeleckim. Przysięgam, że to jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Na końcu parku znajduje się staw z nenufarami i mauzoleum generała Bema, który pochodził z Tarnowa. Świetne miejsce do zrobienia zdjęć. Po stawie pływają oswojone łabędzie i kaczki. Jest to także park edukacyjny – większość okazałych gatunków drzew jest opatrzona ich nazwami w języku polskim i po łacinie.
8. Wypijcie kawę w zabytkowym tramwaju. Kiedyś po Tarnowie kursowały tramwaje, tzw. „biedronki”. Niemiecki okupant się ich pozbył, ale jeden z mieszkańców Tarnowa postanowił zachować o nich pamięć i na bazie oryginalnego podwozia odrestaurował słynny tramwaj oraz urządził w nim kawiarnię. Tramwaj wygląda naprawdę zjawiskowo, kawę serwują tam wyśmienitą, w dodatku jest zlokalizowany przy secesyjnej ulicy Krakowskiej, jednej z najpiękniejszych tarnowskich ulic.
9. Tarnów to najcieplejsze miasto w Polsce! Średnia roczna temperatura powietrza wynosi tu 8.8 ° W Warszawie jest to na przykład o cały stopień mniej w skali roku. Może to dlatego miasto tak bujnie porasta roślinność i czyni je tak przyjemnym do zwiedzania, a na pewno również do życia.
10. Tarnów to świetny punkt wypadowy. Zdecydowanie polecamy połączyć wycieczkę do Tarnowa z eksplorowaniem okolic, na przykład oddalonego o 30 kilometrów Zalipia, które słynie z malowanych chat, a także kopalni soli w Bochni. O Zalipiu możecie poczytać więcej w naszych poprzednich wpisach.