BANIALUKI

by
Ania & Luki

Jak złożyć wniosek o nowy dowód osobisty przez ePUAP

15
Podziel się

1 marca 2015 roku weszła w życie ustawa, która miała nam pozwolić na składanie wniosków o nowe dowody online przez ePUAP. Oczywiście jak to w kraju nad Wisłą bywa, ustawa działa, a na ePUAPie próżno szukać formularza pod tę usługę. Blogi technologiczne i prawnicze pisały, że państwo znów nawaliło i nie da się wysłać takiego wniosku. Podobno ma być dostępny w okolicach lipca 2015 na nowej platformie ePUAP 2. Zobaczymy…

Ja jednak nie chciałem czekać. Uparłem się, że skoro ustawa daje mi takie prawo, to puszczę wniosek przez internet i zobaczę co nasi kochani urzędnicy z nim zrobią. Skoro dedykowanego formularza na ePUAP nie ma, to poszedłem po poradę do wujka Google’a. Wujek polecił mi odwiedzić poradnik o nowych dowodach osobistych na witrynie MSW. Gdzieś w połowie tekstu na tej stronie znalazłem to czego szukałem:

Wniosek DO/W/1e o wydanie dowodu osobistego w postaci elektronicznej

Panowie z MSW byli na tyle mili, że zrobili edytowalny PDF. Wypełnienie go jest banalnie proste. Jedynym tajemniczym polem, w które nie wiedziałem co wpisać był mój „Adres elektroniczny skrzynki ePUAP”.

Jeśli macie konto na ePUAP, odnalezienie swojego adresu skrzynki jest banalnie proste i intuicyjne:

  1. Po zalogowaniu na ePUAP, klikamy w „Moje konto” w prawym górnym rogu strony MAŁA DYGRESJA: strona której szukamy nie jest subsekcją „Mojego konta”, ale na stronie głównej ePUAP z jakiegoś powodu nie ma menu nawigacyjnego. KONIEC DYGRESJI NA TEMAT WEB USABILITY 😉
  2. Wybieramy ostatnią opcję w menu nawigacyjnym: „Konfiguracja”
  3. Wybieramy w kolejnym podmenu opcję „Podsystem Komunikacyjny”
  4. Wybieramy sekcję „Lista wszystkich adresów”
  5. Odnajdujemy nasz adres skrzynki. Domyślnie jest to:

/login/skrytka

gdzie, „login” to wasz login w ePUAP.

OK, mamy załatwioną sprawę z wnioskiem. Teraz pojawia się zdjęcie. Tu oczywiście też zastawiono na nas małą pułapkę. Zgodnie z ustawą plik zawierający zdjęcie musi mieć co najmniej 492 x 610 pikseli, a gdy wniosek o dowód jest w formie papierowej trzeba dołączyć zdjęcie w formacie 35 x 45 mm. I teraz pułapka: jeśli poprosicie fotografa, by dał wam zdjęcie w formie cyfrowej, najprawdopodobniej przerobi on te 35 x 45 mm na pixele używając najpopularniejszej rozdzielczości drukowania: 300 dpi. Ale wtedy wasze zdjęcie będzie mieć 412 x 533 px i nie będzie spełniać wymogów ustawy. Dlatego poproście fotografa, by zapisał zdjęcie w rozdzielczości co najmniej 600 dpi.

Jeśli macie już komplet dokumentów, to trzeba go jakoś dostarczyć do elektronicznej skrzynki podawczej urzędu gminy/miasta. Ja użyłem jedynego ePUAPowego szablonu, który jest akceptowany przez wszystkie urzędy w Polsce. Należy wysłać „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Oczywiście, żeby nie było za łatwo, nie wystarczy wpisać tej frazy w wyszukiwarkę na stronie ePUAP. Aby znaleźć ten szablon należy wykonać następujące kroki:

  1. klikamy w „Moje konto” (tak jak poprzednio, tylko po to by zobaczyć menu nawigacyjne)
  2. Wybieramy w menu opcję „Lista spraw”
  3. Wybieramy subsekcję „Alfabetyczna lista spraw”
  4. Naciskamy ctrl+f, szukamy na długiej liście „Pismo ogólne do podmiotu publicznego” i klikamy w nie
  5. Oczywiście witryna ePUAP jest bardzo intuicyjna, dlatego wiemy, że na górze strony pojawiło się coś nowego. Przewijamy stronę do góry, by znaleźć szary przycisk „Przejdź do formularza”, w który klikamy
  6. Wypełniamy formularz

Uwaga praktyczna: jak będziecie ustawiać odbiorcę wniosku i szukać swojego urzędu miasta/gminy w filtrowaniu wpiszcie nazwę miasta w polu „Adres”, a pole „Nazwa” zostawcie puste. Urzędy niestety mają pełną dowolność w nazywaniu swoich skrzynek podawczych, więc występując najróżniejsze kombinacje w różnych odmianach typu:

  • MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA
  • GMINA MIEJSKA KRAKÓW-MIASTO NA PRAWACH POWIATU
  • GMINA PIASECZNO
  • URZĄD MIEJSKI W ZABŁUDOWIE
  • URZAD MIASTA I GMINY W GÓRZE KALWARII

Jeżeli w ostatnim przykładzie zauważyliście brak litery ą, to muszę was zmartwić – to niestety nie mój błąd – nazwy urzędów w ePUAP mogą być wpisane z błędami ortograficznymi 😉

Minusem zaproponowanego przeze mnie filtrowania dla dużych miast jest kilkaset instytucji, wśród których trzeba szukać swojego urzędu gminy. Alternatywnym rozwiązaniem jest wejście na oficjalną stronę www waszej gminy i szukanie tam adresu elektronicznej skrzynki podawczej. Urzędy muszą podać ten adres na swojej stronie lub na stronie swojego BIP. Czasem, żeby „ułatwić” wam znalezienie go, będzie dostępny pod skrótem ESP.

Przeszliśmy już przez najtrudniejsze. Po ustawieniu adresata, zostaje wpisanie w treści wniosku zdania typu:

Zwracam się z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego. Załączam:
1) wypełniony formularz DO/W/1e
2) zdjęcie

Dowód osobisty chcę odebrać w urzędzie dzielnicy … (To zdanie wpisujemy, jeśli w waszym mieście jest kilka różnych urzędów dzielnicy. One niestety nie mają swoich elektronicznych skrzynek podawczych, więc wszystko trzeba robić przez urząd miasta tak jak mówi ustawa)

Z wyrazami szacunku,

Jeśli nigdy nie wysyłaliście niczego przez ePUAP, pamiętajcie, że po zapisaniu kopii roboczej dokumentu, trzeba przewinąć stronę na górę, bo tam pojawia się boks do podpisania go waszym profilem zaufanym. Po podpisaniu trzeba jeszcze kliknąc button, że się to pismo wysyła. Aby upewnić się, że pismo zostało wysłane, musicie wejść do „moje konto/moje dokumenty/wysłane” – wasz wniosek powinien być tam na liście.

I na tym koniec… Przynajmniej w waszym przypadku. Mam wrażenie, że ja byłem prekursorem i jako pierwszy w Polsce w taki sposób wysłałem wniosek o dowód osobisty. Wydaje mi się, że warszawscy urzędnicy spanikowali i nie wiedzieli, co z nim zrobić. Po jakimś tygodniu dostałem pocztą list polecony, że odrzucają wniosek, bo nie był podpisany podpisem kwalifikowanym (mimo że ustawa pozwala na podpis profilem zaufanym). Planowałem już w ten weekend usiąść nad napisaniem odwołania, a tu nagle WIELKA NIESPODZIANKA – właśnie dostałem od miłej Pani z urzędu miasta email z przeprosinami za poprzednie pismo i prośbą, żebym je zignorował. Dowód osobisty będzie niedługo wyrobiony.

Sposób jest więc sprawdzony i opisuję go jako poradnik, dla wszystkich osób, które lubią się bawić w e-państwo. Co więcej przygotowując ten wpis zobaczyłem na kilku blogach, że ministerstwo przesłało im kilka dni temu informację, że taka jest właśnie poprawna procedura składania wniosku o dowód osobisty przez internet i zgodnie z ustawą jest ona dostępna już od 1 marca. LOL

Łukasz Stachowicz (wpisy: 1)

Łukasz interesuje się nowinkami w zakresie mediów, marketingu i technologii, jest także pasjonatem historii, szczególnie Warszawy. Uwielbia podróżować, dlatego razem z Anią zamierza odkryć na nowo wszystkie najciekawsze polskie miasta. Zawodowo zajmuje się marketingiem internetowym. Jest także autorem strony o Warszawie dla obcokrajowców easy warsaw.



×
Śledź nasze wpisy na FacebookuZapisz się na nasz NewsletterSubskrybuj nasz kanał RSS