BANIALUKI

by
Ania & Luki

Niezwykłe muzeum w klimacie śródziemnomorskim

0
Podziel się

Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej (Musée des civilisations de l’Europe et de la Méditerranée), autorstwa francuskiego architekta Rudy’ego Ricciottiego, powstało z okazji wyboru Marsylii na Europejską Stolicę Kultury w 2013 roku. Położony na marsylskim nabrzeżu obiekt sąsiaduje z XVII-wiecznym fortem św. Jana, zbudowanym na umocowaniach z czasów starożytnych Greków i Rzymian. Klasyczna, monolityczna bryła muzeum zbudowana jest na planie kwadratu o boku długości 72 metrów. Wewnątrz, na trzech poziomach, mieszczą się sale wystawowe, w których można znaleźć ponad milion eksponatów z obszaru Morza Śródziemnego, a także liczne zabytki sztuki starożytnej. W obiekcie znajdują się również sale konferencyjne i księgarnia.

Dach utkany z koronki

Marsylskie muzeum zbudowano ze szkła i stali oraz pokryto delikatną, ażurową konstrukcją z betonu, która pozwala wypełnić wnętrze muzeum naturalnym światłem i śródziemnomorską atmosferą. Przypominająca koronkowy welon konstrukcja dachu tworzy na drewnianym tarasie misterną grę cieni, które według architekta przypominają nieregularne dno morza.

Taras skąpany w turkusowym świetle

Szczególną atrakcją tego obiektu jest usytuowany na dachu muzeum drewniany taras, z którego roztacza się niezwykły widok na morze i marsylskie wybrzeże. Wieczorem miejsce to staje się wyjątkowo magiczne – nastrojowe błękitne i turkusowe światła zaprojektowane przez  Yanna Kersalé oraz szum fal sprawiają, że odpoczynek na tarasie jest relaksującym i niezapomnianym przeżyciem.

 Spacer wśród śródziemnomorskiej roślinności

Taras połączono z portem kładką o długości 115 metrów. Otoczenie fortu zostało przearanżowane w taki sposób, aby spacerujący nadmorską promenadą mogli podziwiać unikalną kolekcję roślin z basenu Morza Śródziemnego. Natomiast inna kładka umożliwia przedostanie się z muzeum do le Panier, najstarszej dzielnicy Marsylii, znanej z urokliwych wąskich uliczek oraz stromych schodków.

[geo_mashup_map]

źródło zdjęć: American Hardwood Export Council

Ania Charytoniuk (wpisy: 65)

Kocham podróże, nowe smaki i gry planszowe. Ostatnio przekonałam się do wypraw rowerowych i slow travel. W wolnych chwilach czytam kilka książek naraz, uczę się hiszpańskiego i portugalskiego i oprowadzam Couchsurferów po warszawskiej Pradze.Śledź nasze wpisy na FacebookuZapisz się na nasz NewsletterSubskrybuj nasz kanał RSS