BANIALUKI

by
Ania & Luki

Warszawa śladami Pacmana i Super Mario

0

Każdy spacer po mieście może być okazją do poszukiwania skarbów. Warszawa jest pod tym względem idealnym miejscem dla miejskich odkrywców. Wystarczy spojrzeć ciekawym okiem na całkiem niepozorne miejsca.

Tak jak np. budynek przy ul. Francuskiej, gdzie jakiś czas temu wypatrzyłam żarłoczną roślinę z gry Super Mario. Nazywa się Piranha Plant i złowieszczo wyziera z zielonej rury z zamiarem zniszczenia naszego bohatera. W postaci biżuterii miejskiej wygląda jednak niesamowicie słodko.

Piranha Plant_1

Kilka miesięcy później natknęłam się na mozaikę grzybka z Mario przy ul. Hożej, a później napotkałam złowrogi wzrok Goomby przy ul. Sienkiewicza. Wreszcie któregoś dnia spojrzałam w górę na wiadukt kolejowy przy ul. Zamoyskiego. Przejeżdżam tamtędy codziennie, ale nigdy wcześniej nie zauważyłam, że i tam ukryła się mozaika z gry Super Mario – złota moneta. Byłam pewna, że tych skarbów jest więcej i chciałam mieć je wszystkie.

Grzybek

Na stronie http://puszka.waw.pl/ znalazłam jeszcze kilka lokalizacji. Niestety, kilka jest już nieaktualnych. Mozaika w postaci żółwia, którą kiedyś można było zobaczyć na budynku stacji gazowej przy ul. Ostrobramskiej, została zerwana. Tak samo jak mozaika, która miała się znajdować przy al. Solidarności 72 – nie mogliśmy tam jej znaleźć.

Goomba 2

Na szczęście uzbierało się aż 6 miejscówek, gdzie znajdziecie Mario Brosa w stolicy! Zamieńcie Warszawę w planszę w grze, eksplorujcie ukryte miejsca, zbierajcie grzybki i złote monety. Pomoże Wam w tym nasz mini-przewodnik po Mario-mozaikach:

  • Złota Moneta na wiadukcie kolejowym przy stacji Warszawa Stadion, w pobliżu stacji metra Stadion Narodowy. Mozaika jest bezpośrednio nad tunelem dla pieszych (ul. Zamoyskiego / Sokola, Praga Północ)
  • Kwiat-Pirania na budynku przy ul. Francuskiej 35. Strzelcie fotkę, by zabić drania! (Praga Południe)
  • Gwiazdka przy ul. Marszałkowskiej 28 nad Trasą Łazienkowską. Jest po stronie ulicy bliżej Kina Luna, można ją zobaczyć schodząc po schodach. Niestety, mozaika jest mocno poturbowana i dostrzeżenie w niej gwiazdki wymaga sporej wyobraźni 🙂
  • Niebieski Grzybek na rogu ul. Skorupki i ul. Hożej. Kilka kafelków odpadło, ale grzybek nadal jest widoczny i nieźle się trzyma
  • Mario przy ul. Chmielnej 33, na bocznej ścianie Kina Atlantic. Wizerunek Mario znajduje się dość wysoko i nie jest łatwo go zobaczyć ani sfotografować. Szkoda, że nie da się wejść na taras budynku Zodiak.
  • Goomba, czyli najczęściej spotykana forma przeciwnika Mario, ukrywa się nad tablicą z nazwą ulicy Sienkiewicza przy skrzyżowaniu z ul. Zgoda. Jest w genialnej formie!

Znaleźliście wszystkie mozaiki? Mamy dla Was bonus w postaci Pac-Mana! Trzy kolorowe duszki spotkacie idąc aleją Szpitala Ujazdowskiego, przy Skwerze Kisielewskiego. Autorem instalacji jest Paweł Czarnecki, ten sam, który tworzył moje ukochane ceramiczne plasterki w ramach projektu „Do rany przyłóż” (pisaliśmy o nim tutaj).

Pac Man

Jeśli macie swoje tajne miejscówki z fajną biżuterią miejską lub znaleźliście więcej śladów Mario w Warszawie lub innym mieście, koniecznie piszcie w komentarzach! A dla wszystkich wielbicieli sztuki miejskiej i zabawnych projektów mamy coś specjalnego na koniec – kreskówkowy Zagrzeb i komiksowa Bruksela 🙂

 

Ania Charytoniuk (wpisy: 65)

Kocham podróże, nowe smaki i gry planszowe. Ostatnio przekonałam się do wypraw rowerowych i slow travel. W wolnych chwilach czytam kilka książek naraz, uczę się hiszpańskiego i portugalskiego i oprowadzam Couchsurferów po warszawskiej Pradze.x
Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Niektóre z nich mogą być zapisane w przeglądarce na Twoim komputerze. Więcej informacji w naszej Polityce w sprawie Cookies.
Śledź nasze wpisy na FacebookuZapisz się na nasz NewsletterSubskrybuj nasz kanał RSS